Dzisiaj jest Niedziela 05.04.2020 22:17:47
Kardiolog w Afryce
Szanowni Państwo,

Poniżej przekazuję treść listu, który otrzymałem od pani dr Wieteski w związku ze zbiórką na akcję "Kardiolog w Afryce 2017" zorganizowaną w czasie Konferencji Sekcji Krążenia Płucnego PTK.

Jednocześnie przekazuję wyrazy uznania dla Pani dr Wieteski oraz zespołu za ich działalność na rzecz chorych mieszkańców Afryki.pozdrawiam serdecznie,

Grzegorz Kopeć

Przewodniczący Sekcji Krążenia Płucnego PTK

23. października 2017

Szanowny Pan dr hab. med. Grzegorz Kopeć,
Szanowni Państwo,
Serdecznie dziękujemy Sekcją Krążenia Płucnego PTK za zorganizowanie zbiórki na akcję „Kardiolog w Afryce 2017” na VII Ogólnopolska Konferencja Sekcji Krążenia Płucnego PTK we Wrocławiu w dniach 13-14 października 2017. Zebraliśmy łącznie 5795 PLN, 10 Euro i 5 funtów. Otrzymane środki pieniężne przeznaczyliśmy na zakup glukometrów z rozszerzoną opcją pomiaru glukozy i cholesterolu, kilkuset pasków testowych do ich oznaczenia, anten, przewodów do organizowania telemedycyny oraz drobnego sprzętu medycznego potrzebnego na akcję.
Ruszamy do plemienia Sukuma, do Maganzo w Tanzanii, do miejscowości oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Rwandą i Burundi. Będziemy leczyć pacjentów, edukować personel medyczny i organizować pilotażowy projekt oparty o telemedycynę.
Choroby układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu kojarzą się z chorobami cywilizacyjnymi występującymi tylko w krajach wysokorozwiniętych. To nieprawda! Również w Afryce pacjenci cierpią na choroby układu krążenia z tą małą różnicą, że nikt ich nie diagnozuje i nie leczy. Choroby te, oprócz wypadków, niedożywienia, chorób tropikalnych, zakażenia HIV są częstą przyczyną ciężkiego kalectwa i zgonów. Nadciśnienie tętnicze jest trzecią co do częstości przyczyną zgłaszania się chorego do lekarza.
Jesteśmy wdzięczni za Państwa poparcie i wszystkie wyrazy życzliwości z którymi się spotkaliśmy.uczestnicy akcji "Kardiolog w Afryce":
dr n. med. Maria Wieteska
dr n. med. Robert Ryczek
mgr inż Tadeusz Miłek
Dariusz Nowik

ps. Nasze działania można śledzić na facebooku: https://www.facebook.com/Kardiolog-w-Afryce-135485213283966/. Ruszamy już 20 października 2017